Ako si vybrať autokameru

     V dnešnej dobe existuje obrovské množstvo auto kamier, ale nie každý prístroj splní Vaše očakávania. Pozrieme sa na to, čo všetko by mala spĺňať moderná auto kamera:

Najlepšie kamery do auta sú vybavené jednou alebo dvoma kamerami. Jedna z kamier je spravidla nastavená v smere jazdy vozidla a "vidí" všetko sa deje pred ním. Ak je kamera vybavená aj druhou kamerou, tá je nasmerovaná do priestoru pre cestujúcich. Dvoj kamerové modely môžu byť užitočné v prípade nutnosti zaznamenávať video vo vnútri vozidla (autobusy, taxi). Ak druhá kamera nie je priamo zabudovaná do prístroja a pripája sa pomocou kábla, možno túto kameru inštalovať prakticky kdekoľvek, napríklad tak, aby videla bočné okno vodiča pre záznam komunikácie s dopravnou políciou alebo v nákladovom priestore u nákladných automobilov.

     Okrem samotnej kamery, je autokamera väčšinou vybavená mikrofónom, ktorý umožňuje nahrávať video so zvukom. Táto funkcia môže byť samozrejme vypnutá. Moderná kamera by mala obsahovať aj GPS modul a G- senzor pre detekciu pohybu. Pre video záznam pri slabom osvetlení alebo v noci niektoré DVR kamery používajú IR osvetlenia.

Obrazový snímač autokamery

obrazový snímač CMOS
Najčastejšie používanými typmi snímacích senzorov sú v súčasnej dobe

- CCD (Charge Coupled Devices)

- CMOS (Complementary metal-oxide-semiconductor).

CCD snímače sú veľmi drahé, preto výrobca DVR kamier väčšinou používajú CMOS snímače, ktoré umožňujú ponúknuť nižšiu cenu za kameru a vyrobiť kamery menších rozmerov.

Rozlíšenie záznamu

   Rozlíšenie nahrávania môže byť 640 × 480 (SD), 1280 × 720 (HD Ready) alebo 1920 × 1080 (Full HD). Existujú auto kamery s ešte menším rozlíšením, ale taký záznam praktický nemá žiadny význam.

Najlepšie je, si vybrať model s podporou rozlíšenia videa: HD 720p (1280 × 720) alebo Full HD 1080p (1920 x 1080) pri 30 snímkach za sekundu.

Samozrejme, že čím vyššie bude rozlíšenie, tým detailnejší bude záznam.

Napriek tomu, by ste mali vziať do úvahy nasledujúce body:

- Pri jazde autom vznikajú vibrácie , ktoré sú prenášané do tela DVR kamery. Z tohto dôvodu rozdiely v záznamoch pri rôznom rozlíšení u nepohyblivého vozidla bežný užívateľ ešte rozozná, ale záznam HD Ready a Full HD je pri pohybe praktický totožný. Hoci so záznamom 640 × 480 pixlov bude kvalita nahrávky zrejme horšia.

- Veľkosť video súboru v HD alebo Full HD rozlíšenie môže byť až 5 krát väčšie ako u video súboru s rozlíšením 640 × 480. Preto pre zabezpečenie rovnako dlhej dĺžky nahrávania (napr. 4 hodiny), si musíte zaobstarať pamäťovú kartu s 3x až 5x vyššou kapacitou.

- U niektorých zariadení sa môžete stretnúť s rozlíšením 1280 × 1024, výrobca pritom nezmieňuje na skutočnosť, že toto rozlíšenie bolo získané matematickou interpoláciou veľkosti 640 × 480.

Je potrebné poznamenať, že interpolácia nezvyšuje skutočné rozlíšenie videa a detaily reálneho objektu, ale iba zmení veľkosť obrázka v pixeloch.

Rýchlosť záznamu

   Minimálna rýchlosť zápisu u ktorej zaznamenáte plynulosť nahrávky je 16 snímok za sekundu.

Pozorovací uhol autokamery

Optimálny pozorovací uhol kamery  by sa mal pohybovať v rozmedzí 110 ° až 150 °.

Uhol menší ako 110 ° (napr. 90 °) výrazne znižuje celkový obsah záznamu. Vozidlá idúce v protismere  sa nezmestia do zorného poľa kamery a v prípade autonehody nebude možné objasniť celú dopravnú situáciu.
Uhol väčší ako 150 ° znižuje detaily každého  snímaného objektu a vzniká efekt rybieho oka objektívu "fish-eye".

Dátum a čas nahrávania

   Jedna z veľmi užitočných funkcií. Väčšina moderných prístrojov dokáže uložiť aktuálny dátum a čas priamo do video súboru. Dostupnosť tejto funkcie nielen uľahčuje hľadanie potrebného videoklipu na SD karte, ale tiež výrazne zvyšuje šance pri policajnom vyšetrovaní, aby bol video záznam prijatý ako dôveryhodný dôkaz.

Automatický  štart pri zapnutí zapaľovania

   Túto funkciu majú skoro všetky auto kamery. Pri absencii tejto funkcie  kamera už nebude úplnou "čiernou skrinkou", pretože neustále bude vyžadovať manuálne zapnutie a vypnutie. Po automatickom štarte prejde prístroj do režimu nahrávania záznamu.

Cyklické nahrávanie

   Základné funkcie akéhokoľvek DVR záznamníka. Po zaplnení SD karty sa nový videoklip automatický nahrá na miesto najstaršieho, a tým zaistí bezobslužnú prevádzku prístroja.

Držiak pre upevnenie na predné sklo

   Upevnenie týchto prístrojov na čelné sklo môže byt realizované dvomi spôsobmi: silikónovou prísavkou alebo obojstrannou  lepiacou páskou. Bez ohľadu na typ upevnenia odporúčame zvoliť taký model držiaku, u ktorého je vzdialenosť medzi montážnym bodom na čelnom skle vozidla a samotným telom prístroja minimálny. Po prvé, kamera pripevnená na krátkom a pevnom držiaku bude menej náchylná k účinkom vibrácií na kvalitu obrazu, a za druhé, kamera na krátkom držiaku je menej viditeľná ako v kabíne tak aj z vonku a dá sa bez problémov umiestniť za spätným zrkadlom  tak, aby nebránila vodičovi vo výhľade.

Kódovanie videa

   Od kódovanie videa záleží veľkosť koncového video súboru. Klasické modely auto kamier pre kódovanie videa používajú kodek M-JPEG, a drahšie - H.264. Pri rozlíšení 640 × 480 pixelov veľkosť jednominútovej nahrávky vo formáte H.264 je 2,5 x menšia ako minúta záznamu vo formáte M-JPEG. Napriek tomu, pri výbere modelu nie je tento parameter veľmi dôležitý.

Vypnutie mikrofónu

   Možnosť vypnutia mikrofónu zabudovaného v autokamere existuje iba pri niektorých modeloch .

Analógový video výstup (TV OUT)

   Táto funkcia je užitočná pre modely autokamier bez vlastného displeja. Ak má vaše vozidlo externý displej s voľným video vstupom (navigácia, TV a pod), môžete pomocou video kábla prepojiť auto kameru s týmto displejom. (naživo sledujete videozáznam na Vašom externom displeji, ale bez zvuku).

HDMI video výstup

   Vzhľadom k tomu, že vyhľadávanie a zobrazenie videoklipov priamo s prístroja cez HDMI výstup na televíznu obrazovku je menej pohodlné, než na PC, považujeme túto funkciu za neužitočnú.

USB rozhranie

   Použitie video kamery ako USB Flash disku. Táto funkcia môže byť užitočná, ak PC neobsahuje slot na SD karty, alebo v prípade kedy si budete chcieť prezrieť záznamy, ale nebudete mať možnosť vybrať SD kartu z prístroja. U niektorých modelov je možné použiť autokameru aj ako PC kameru

Vstavaný displej

 Umožňuje vykonávať kompletné nastavenie DVR kamery a rýchlo prezerať nahrané videoklipy v prípade riešenia sporov. Prítomnosť LCD displeja pritom potvrdzuje funkčnosť vášho zariadenia v aute a má psychologický vplyv na účastníkov cestnej premávky a dopravnej polície.

Kapacita pamäťových kariet

Takmer všetky súčasné modely DVR kamier podporujú SDHC pamäťové karty až do 32 GB, prípadne do 64 GB. Niektoré staršie modely podporujú SD karty iba do veľkosti 8GB..

Vstavaná pamäť

   S vstavanou pamäťou sa stretnete veľmi zriedka. Extrémne malý objem tejto pamäte je skrátka u DVR kamier k ničomu

GPS prijímač

   Veľmi dôležitý prvok u DVR kamier. Do zvláštneho súboru nahrá údaje o polohe a rýchlosti vozidla.
Pri prezeraní klipu na špeciálnom softvéri od výrobcu, môžete sledovať nielen rýchlosť a aktuálnu polohu (súradnice) vozidla, ale aj zobrazovať túto polohu na Google Maps. GPS prijímač môže byť priamo zabudovaný do prístroja alebo ako externá GPS anténa, ktorú umiestnite pod, alebo na palubnú dosku vozidla a prepojíte s prístrojom pomocou kábla.

G- senzor

   Skoro všetky vylepšené modely DVR kamier majú tohto šikovného pomocníka.

G- senzor umožňuje uložiť video (získané v okamihu prudkého zrýchlenia, náhleho brzdenia alebo nárazu) do osobitnej zložky na pamäťovej karte, ktorá je chránená proti prepísaniu. Týmto zachráni vaše citlivé dáta. Napríklad, u DVR kamier bez G- senzora, ak potrebný Vám videosúbor ihneď neuložíte do inej externej pamäte, a prístroj bude naďalej nahrávať, tak systém cyklického nahrávania prepíše dôležitý video súbor a nahradí ho novším.

Softvér pre prezeranie videoklipov

   Tento softvér umožňuje jednoduchú navigáciu a vyhľadávanie videa, zobrazuje umiestnenie dát na Google mape, smer a rýchlosť vozidla (ak prístroj obsahuje GPS modul), a pod. Pre jednokanálové DVR kamery bez G- senzora a GPS prijímača, je  tento softvér nepotrebný.

Detektor pohybu

   Pri klasickom nahrávaní je táto funkcia DVR kamier skoro nepoužiteľná. Používa sa pri nahrávaní v parkovacom režime. Len málo prístrojov má nastavenie citlivosti detektora. Detektor bez nastavenia citlivosti identifikuje pochyb takmer nepretržite.

Režim fotografovania

   Minimálne použiteľná funkcia. Väčšinou kvalita foto snímky, neprekročí kvalitu video záznamu.

Digitálny zoom

    Prakticky sa nepoužíva. Pokiaľ Váš prístroj túto funkciu má, odporúčame ju vypnúť, pretože DVR kamera nemá pracovať v režime digitálneho zoomu.

IR nočné osvetlenie

   Dosah  IR diód je maximálne do dvoch metrov. Svetlo od svetlometov vozidla je sto krát silnejšie ako IR osvetlenie.  Pre viditeľný záznam aj u zaparkovaného auta v noci je potrebné oveľa silnejšie IR osvetlenie.

 
WI-FI modul

   Veľmi moderná a užitočná funkcia. Najviac je vhodná pre prístroje bez vlastného displeja. Umožňuje prezerať video na vašom mobilnom telefóne alebo tablete v reálnom čase bez nutnosti drôtového pripojenia. Vyžaduje internet pripojenie a špeciálny softvér od výrobcu.

Napájanie

   Všetky modely DVR kamier môžu byť pripojené k zásuvke zapaľovača 12V pomocou priloženého napájacieho kábla. Niektoré modely môžu pracovať aj s 24V, tým sa rozširuje rozsah použitia týchto modelov vo vozidlách s rôznym typom napájania.

Rozmery

    DVR kamera - je to predovšetkým "čierna skrinka", ktorá má mať nenápadný vzhľad a minimálne rozmery .Je ale užitočné ak má DVR kamera zabudovaný LCD displej a modely s displejom, nemôžu byť miniatúrne.
   Preto odporúčame vyberať model DVR kamery s krátkou dĺžkou držiaku, aby ste vašu kameru umiestnili nenápadne za spätným zrkadlom bez viditeľnej zmeny interiéru vozidla.

Výrobca

   Pretože sa DVR kamery stávajú veľmi populárne na celom svete - v dnešnej dobe existuje veľa výrobcov a značiek. Ale často sa stáva, že rovnaký model sa predáva pod rôznymi obchodnými názvami, pri tom DVR kamery môžu mať úplne rovnaký vzhľad a funkčnosť, alebo naopak dve rovnaké kamery môžu mať znateľné technické rozdiely a funkcie. Táto situácia často klame kupujúceho, a správny výber sa stáva veľmi obtiažny.

Pri výbere čierne skrinky odporúčame staviť na kvalitného výrobcu, špičkové funkčné vlastnosti a spoľahlivosť kamery. Z našich skúseností ako dlhoročných predajcov vyplýva, že kamery do auta DOD sú jednoznačkou najlepšou voľbou. Síce za relatívne vyššiu sumu, ale máte istotu, že kamera Vám bude slúžiť tak ako má.